• duran.guler@ege.edu.tr

Stres Yönetiminin Püf Noktaları

Stres Yönetiminin Püf Noktaları

Genç-yaşlı, çalışan-işsiz, işçi-patron ya da evli-bekar… Herkes hayatının bazı dönemlerinde ya da gün içinde stres altında olabilir. Özellikle büyük şehirde yaşayanlarda yoğun trafik, kalabalık nüfus ve azalan yeşil alanlarla birlikte stres düzeyi artabilir. Stres nedenleri değişkenlik göstermekle birlikte insan hayatı üzerindeki etkileri benzerdir. Çalışma hayatında verimsizlik, yaşamdan keyif alamama veya sosyal hayattan uzaklaşma bu etkilerden bazılarıdır. Bu tür olumsuz durumların üstesinden gelebilmenin yolu ise başarılı bir stres yönetiminden geçer.
Stres yönetiminde temel çıkış yolu stresin kaynağını keşfetmektir. Sizi endişelendiren ve yoğun stres altına alan nedenler sınav kaygısı, iş yaşamında başarısızlık korkusu, arkadaşlarınızla aranızda  geçen tatsız durumlar ya da aile içi çatışmalar olabilir. Bu nedenlerin tespit edilmesi stres yönetimi ve stresle mücadele edebilme açısından oldukça önemlidir.
Eğer stresinizin nedeni sınav kaygısı veya iş yaşamında başarısızlık korkusu gibi nedenler ise bunun temel çözümlerinden birinin zaman yönetimi olduğunu bilmelisiniz. Bu durumda kendinizi zaman yönetimi (bkz. Hayatı Yönetmek İçin Zaman Yönetimi) konusunda geliştirmenizde fayda var.
İş ve aile hayatındaki çatışmalardan doğan stresin çözümü ise biraz daha karmaşıktır. Çünkü bu alanlar sizin genellikle zorunlu olarak sürdürmekle sorumlu olduğunuz ve çatışmaları gidermeniz gereken alanlardır. Burada söz konusu durumun üstesinden gelebilmeniz için başka bir kişisel gelişim konusu olan etkili iletişimde kendinize yatırım yapmanız gerekecek. Çünkü iletişim hataları çatışmaları doğuran temel unsurlardır. Etkili iletişim sağlayabildiğiniz ölçüde başkalarının üzerinizdeki baskılarını azaltabilir ve stresinizi kontrol edebilirsiniz. Ayrıca çözüme kavuşturulamayacak düzeyde iletişim problemi yaşadığınız kişilerle iletişim sıklığınızı azaltmanın da bir etkili iletişim yöntemi olduğu unutulmamalıdır.
Bunlarla birlikte stres yönetiminde en işe yarar yöntemlerden biri hiç kuşkusuz severek ilgileneceğiniz hobiler geliştirmektir. Doğa yürüyüşü, enstrüman çalmak, resim yapmak, fotoğrafçılık ya da sosyal sorumluluk projelerine katılmak gibi aktiviteler sizi stresli zamanlarınızdan uzaklaştıracaktır. Ayrıca hazır gıdalar yerine kendi beslenme ihtiyacınız olan zeytin, konserve, meyve suyu gibi gıdaları hazırlamak ve onları tüketmenin keyfini tatmak olumlu düşüncelerle kendinizi iyi hissetmenize katkı sağlayacaktır.
Kötümser ve sürekli şikayet eden insanlar başka bir stres kaynağıdır. Böyle insanlardan uzaklaşmanız ve mümkün olduğunca iyimser ve güler yüzlü insanlarla vakit geçirmeniz başarılı bir stres yönetimi için önemlidir.
Unutmayın; yönetemediğiniz stres, hayallerinizin celladıdır.

Duran Güler

Mesajınızı bırakın