• duran.guler@ege.edu.tr

Motivasyonum, Lütfen Beni Bırakma!

Motivasyonum, Lütfen Beni Bırakma!

Belli bir alanda başarı sağlamak o alanda çalışırken sahip olduğunuz motivasyonla doğrudan ilişkilidir. Motivasyon disiplinli çalışmanızı sağlar, sabrınızı güçlendirir ve olası fırsatlara karşı zihninizi açık tutar. Motivasyonunuz yüksekse çalışırken keyif alırsınız ve çoğu zaman yorulduğunuzun farkına bile varmazsınız. Ancak motivasyonu korumak, çoğu zaman bir işe motive olmaktan daha zordur. Peki motivasyon neden kaybolur?

Öncelikleriniz Değişir
Eğer programınıza yeni işler eklendiyse ve bu işlerden bazılarının sizin odaklandığınız işten önce tamamlanması gerekiyorsa zamanınızı öncelikli işler için kullanmanız gerekebilir. İşte bu noktada yeni gelen iş mevcut motivasyonunuzu bozacaktır. Önceliğe aldığınız yeni işin tamamlanma süresi ne kadar uzarsa, önceki programınıza olan motivasyonunuz o kadar azalacaktır. Kaybolan motivasyonunuzu yeniden kazanabilmeniz için biraz zamana ihtiyacınız olabilir.

Hedefin Gerçekleşeceğine Dair İnancınız Zayıflar
Oldukça motive olarak başladığınız bir işin üzerinde uzun zamandır çalışıyorsunuz. Ancak geriye baktığınızda arpa boyu kadar yol alamadığınızı görüyorsunuz. Bu durum hedefe karşı olan inancınızı zedeleyebilir ve iş üzerinde çalışma motivasyonunuzu azaltabilir. Bunun önüne geçebilmek için hedef küçük parçalara bölünmelidir ve hedefe aşama aşama ulaşılma yoluna gidilmelidir. Ayrıca henüz işin başındayken daha ulaşılabilir hedefler koymak da motivasyonunuzu uzun süre koruyabilmenize yardımcı olabilir.

Başkalarının Yoğun Baskısı Altında Kalabilirsiniz
Siz bir fikre sıkı sıkıya bağlanmışsınız. Bu fikir bir iş, bir proje ya da bir seyahat fikri olabilir. Bazen hayal gücünüz coşmuştur ve başkalarına saçma gelen bu fikir sizin için dünyanın merkezinde yer alabilir. Bazen gerçekten yanılıyor olabilirsiniz, ancak size bir sır vereyim mi? Çoğu kez sizin fikriniz konusunda başkaları yanılır. Çünkü fikriniz üzerinde onların sahip olmadığı, sadece sizde var olan bir şey vardır: Motivasyon… Ancak bu motivasyon, fikrinize inancı düşük olan o yabancı ellerden korunmalıdır. Yaptığınız işe karşı olan motivasyonunuz sizden uzaklaşmadan, sizin o acımasız eleştirileri yapan insanlardan uzaklaşmanızda fayda vardır.

Yaptığınız İşe Karşı İlginiz Yok Olur
Gün geçtikçe gelişir, değişir insan. Değişen insanın zamanla hedeflerini de değiştirmesi doğaldır. İşte bu süreç motive olduğunuz işe karşı ilginizin azalmasına, hatta bazen tamamen tükenmesine neden olabilir. Çünkü sizin için artık bu hedefin gerçekleşip gerçekleşmemesi o kadar da önemli değildir. Böyle bir sürecin neden olduğu motivasyon kaybı için endişelenmemeniz gerektiğini söylememe gerek yoktur sanırım.

Motivasyonuzu Yeniden Nasıl Kazanabilirsiniz?
Bir işe karşı kaybedilen motivasyonun yeniden kazanılabilmesi için yapılması gereken en temel davranış, o işe mümkün olduğunca kısa zamanda yeniden başlamaktır. Uzun zamandır başlamayı düşündüğünüz ancak hiç başlamadığınız işler için de aynı şey geçerlidir. Bir enstrüman çalmayı hep istemişsinizdir. O halde hemen enstrümanın siparişini verin. Seyahat etmeyi mi erteliyorsunuz? Şimdi biletinizi alın. Hazırlamanız gereken rapor haftalardır bekliyor mu? Bilgisayarınız açık zaten, başlayın. Yabancı dil sınavına mı girmeniz gerekiyor? İsterseniz size hemen bir deneme sınavı linki göndereyim.
Siz başlayın, motivasyon sizi bulacaktır.

Duran Güler

Mesajınızı bırakın