• duran.guler@ege.edu.tr

Hayatı Yönetmek İçin Zaman Yönetimi

Hayatı Yönetmek İçin Zaman Yönetimi

Zamanı ne tasarruf edebiliriz ne de yeniden elde edebiliriz. Geçen ‘geçmiştir’. Ancak geçmeden, zamanı yönetebilmek bizim elimizdedir. Böylece geleceğimizi, dolayısıyla hayatımızı da yönetmiş oluruz.
Gün 24 saat olmasına rağmen çoğu günler 25 veya daha fazla saate ihtiyaç duyarız. Çünkü gün sonunda henüz başlayamadığımız işler kalır. Ya da işlerimiz bitmiştir ancak kendimize zaman kalmaz. Kendimize ayıramadığımız zaman ilerleyen dönemlerde sağlığımıza daha fazla zaman ayırmamızı gerektirecektir. O yüzden zaman yönetimi hem işlerin tamamlanması hem de kendimize yeterince zaman ayırabilmemiz açısından oldukça önemlidir.
Peki zamanı nasıl yönetebilirsiniz? Zamanı etkin bir şekilde yönetebilmek için yapılacakları sınıflandırabilirsiniz. Bu sınıflandırmayı yapılması acil işler, bekletilebilir işler, önemli işler, önemsiz işler şeklinde yapabilirsiniz. Sınıflandırma sonucunda önceliklerinizi belirlemeniz ve o yönde plan yapmanız gerekecektir.
Zamanın etkin yönetimi, planlarınızı ulaşılabilir hedefler çerçevesinde hazırlamanıza bağlıdır. Zor hedefler uygulaması zor ve uzun planlar gerektirir. Oysa planlarda en önemli kısıt zamandır ve mükemmeliyetçi yaklaşımla bu kısıtın üstesinden gelinemeyeceği bilinmelidir.
Genellikle planlamaya uzun saatler ayırmanıza rağmen uygulama kısmına gereken özeni gösteremiyor olabilirsiniz. Planların uygulanmasının motivasyona bağlı olduğu herkesçe bilinmektedir. Bu nedenle motivasyonunuzu artıracak ve sürekli kılacak araçlara ihtiyacınız olacaktır. Motivasyon araçlarından biri hedeflerinizi gerçekleştirdiğinizde kendinize vereceğiniz ödüllerdir. Ayrıca hedeflerinizin gerçekleşmesi durumunda elde edeceğiniz sosyal statünüzdeki iyileşme, daha iyi gelir durumu ya da daha az yorulacağınız ve kendinize daha fazla zaman ayırabileceğiniz bir refah seviyesine ulaşma gibi düşüncelerle de motivasyonunuzun sürekliliğini sağlayabilirsiniz. Bu düşüncelerinizi size sıklıkla hatırlatacak notlar, fotoğraflar gibi araçların evinizde, arabanızda ya da çalışma ortamınızda bulunmasına özen gösterin. Böylece motivasyonunuzu besleyebilirsiniz.
Planlama yaparken işlerin başlangıç zamanlarıyla birlikte bitiş zamanları da belirlenmelidir. Böylece ‘zamansız’ işlerin zamanı tüketmesi önlenebilir. Ayrıca yapmaktan keyif almadığınız ancak yapılması önemli olan işlerinizi planlarınızda ön sıralara koymanız o işin yapılabilirliğini artıracaktır. Aksi takdirde erteleme hastalığı sizi son ana kadar oyalayacak ve baştan savma bir iş çıkarmanıza neden olacaktır. Bu durum başarılarınızı önemli ölçüde etkileyecektir.
Büyük hedefler koymak yerine küçük adımlarla büyük hedefin gerçekçi küçük parçalarına ulaşmak planlarınızın uygulanabilirliğini artıracaktır. Ayrıca sizi hedeflerinizden saptıracak kişi ya da düşüncelerinize hayır demeyi öğrenmek zamanınızı yönetebilmenizi kolaylaştıracaktır.
Zamanı yönetememek zamanın sizi yönetmesine razı olmaktır. Buna razı olmayanların bu konuda güçlü bir irade göstermeleri zorunluluktur. Özellikle belli bir zamanda yapılması gereken ve ertelendiği takdirde hem daha fazla zaman gerektirecek hem de enerji ve motivasyon kaybına sebep olacak işlerde iradenizi güçlü tutmanız önemlidir. Örneğin; sabah trafiği yoğun olan bir yerde yaşıyorsanız ve yola erken çıktığınızda trafikteki zaman ve enerji kaybından kurtulabilecekseniz alarmı ertelemeden erken uyanmak için iradenizin iş başında olması gerekir. Aksi takdirde kısa sürede alınacak yol uzamakla kalmayacak güne stresli başlamanıza da sebep olacaktır. Böyle bir başlangıç diğer işlerinizi de zaman bakımından etkileyecektir.
Değerli zamanınızı ‘değerlendirebilmeniz’ dileğiyle, iyi zamanlar.

Duran Güler

Mesajınızı bırakın